Program

Program GTCI 2014

Evenimentele permanente (expoziţii şi instalaţii) pot fi vizitate în fiecare zi de vineri 14 februarie până duminică 16 februarie între 15:00 şi 23:00.

Programul evenimentelor pasagere:

Ziua 1: VINERI – 14 februarie 2014

17:00  Deschiderea porţilor – APERITIV, discurs oficial, moment muzical
18:00  Dubase – moment muzical
19:00  Rodion – moment muzical cu susţinerea Moszkva Café
20:30  O, ce zile frumoase!, de Samuel Beckett, cu Iulia Popescu – teatru
22:00  Cinema Paradis

Ziua 2: SÂMBĂTĂ – 15 februarie 2014

17:00  Cinema Paradis
18:30  Lectia de muzica, cu domnul Malita
20:00  Fluidian „improvizaţii sonore” – concert cu susţinerea Moszkva Café
21:30  Întoarcerea de acasă, de S. Caraman, cu Iulia Popescu  – teatru
23:00  Cinema Paradis

Ziua 3: DUMINICĂ – 16 februarie 2014

17:00  Dubase – moment muzical
18:00  Sergiu Savin – monolog
19:00  Aşteptând-o pe Alice, cu Oana Mardare – teatru
21:00  Cinema Paradis

Programul evenimentelor permanente:

Zilnic între 15:00 şi 23:00

Raluca Avrămuţ – expoziţie de pictură
Rebekka Ivácson – expoziţie de portrete
Teofil Ioan Ştiop – picto-instalaţie
Rudolf Bone – „Expansiuni” – proiecţie video
Ovidiu Iloc – muzică de film – proiecţii video
Sebastian Bărbălan, Tania Nicola şi Tirlea Roxana Alina – GTCI 2014: opera colectivă

Program GTCI 2012

Program evenimente pasagere:

VINERI – 21.09.2012

10:00 – 18:00 Workshop Andreea Bibiri

17:00 DESCHIDEREA PORTILOR

18:00 Deschiderea oficială GTCI 2012

18:30 Conferința Cultură.Patrimoniu.Reconversie Rovex

Ordinul Arhitecților din România filiala Bihor

19:30 – 20:00 Workshop Scanare 3D – Alin Buda

20:00 Concert Melaz & Vlad Vancea

21:00 Teatru: Simone Perinelli (IT) – REQUIEM FOR PINOCCHIO

22:00 Concert: Big Brothers Band

24:00 Scurt metraj: Un om care doarme (de Cristina Haneș, Oradea)

24:15 Cinema

SAMBATA – 22.09.2012

16:00 Utopium Prezinta: WORMTOPIA

10.00 – 18:00 Workshop Andreea Bibiri

17:30  Paparuda: Interpretare Joanna Kawicka & Laura Durgoni

18:00  Film: Colonia Îngerilor (regizor Corina Delia Chiriță)

19:00 – 21:00 Workshop machiaj efecte speciale – Gabriela Cosma

19:00 Teatru: M-AM ÎNTORS DE LA SUPERMARKET ŞI I-AM TRAS O MAMĂ DE BĂTAIE FIULUI MEU (după Rodrigo Garcia) – Adina Lazăr, SM

21:00 DuBase mix pe film mut – Războiul de Independență (centenar)

22:00 Concert: Mike Godoroja & Blue Spirit: Roots

24:00 Scurt metraje: Narcis și Augut 1 și 2 (de Camelia Popa, București)

24:30 Cinema

DUMINICA – 23.09.2012

16:00 Cinema

17:00 Microenciclopedia Muzicală

18:00 Paparuda: Interpretare Joanna Kawicka & Laura Durgoni

18:30 Prezentare Moda – creator de modă Cristina Breteanu

18:30 Prezentare Moda – Facultatea de arte Oradea coordonatori Corina Baciu Urzica, Mihaela Tatulescu,Corina Andor

20:00 This is my body. Come into my mind (regia Alexandra Felseghi) – Trupa GoAct, Cluj Napoca

21:00 Milessime – Degustare de vin

22:00 Concert: Acustimantico (IT)

24:00 Proiecție: Scurt metraje

24:30 Cinema

LUNI – 24.09.2012

18:00 Concert Orchestra Simfonică de Suflatori Oradea (OSSO) Juniori

19:00 Concert flaut Ariadna si Georgiana Mircescu:

Telemann, Fantezia nr. 2, Fantezia nr. 11.

19:30 Paparuda: Interpretare Joanna Kawicka & Laura Durgoni

20:00 Cinema

Program evenimente permanente

Teatru de Cercetare (înregistrat)

Teatru Radiofonic

Instalații create în fața publicului – Lucia Mărneanu și alții

Biblioteca Antitotalitară – Ecaterina Mânecan

Happening Wormtopia – proiecții și atelier de desen

Ziarul Clandestin

Concert W. Lenk

Expoziția GTCI 2012

Expozanți:

Vlad Iepure, Răzvan Flore, Ioan Mircea Branda, Cristian Ienciu, Daciana Bikszegi Lipai, horia popa, Cristian Ciubotaru, Tudor Francu, Alexandru Emil Sabău, Andrei Valentin Jurcă, Radu Hangan, Dalina Zăpodean, Alexandra Maria Rada, Paul Târziu, Ciprian Secară, Bella Rebekka Ivácson, Alexandra Gavrilă, Diana Oțet, Consuelo Mura, Ana Florea, Allan Dalla, Sorin Matei, Alexandru Caluseriu, Mirela Lăpușcă, Luiza Szabo, Alexandra Feneșan și Răzvan Comănici – Atelier Nculori, Teodora Mezei, Adrian Gorgan

 

Universitatea Oradea, Departamentul Arte Vizuale:

Studenți: George Honciug, Tardi Zsolt Iosif, Negru Gheorghe, Hora Dan, Laza Codruța, Boca Roxana, Costolaș Cristina, Bogdan Dorina , Erdeli Renata, Curta Andrei, Elthes Aristina, Damo Zsolt, Gale Mihaela, Olna Gaiger, Ivan Mihaela, Havrincea (Gondor) Olimpia. Cadre didactice: Corina Andor, Sigismund Rudolf Bone, Tiberiu Fekete, Gabriela Diana Gavrilaș, Ioan Mihele, Cantemir Meșter, Mihaela Tatulescu, Teofil Stiop, Corina Baciu Urzică

 

Expoziția permanentă va fi deschisă pentru public și în perioada 25-30 Septembrie în intervalul orar 16:00 – 20:00.

*Ne rezervam dreptul de a face mici modificari in program, pe care le vom anunta cu siguranta pe FB si pe Blog

……………………………………………………………………………………………………………..

GTCI ediţia pilot 2011 | GTCI pilot edition 2011

Sâmbătă | Saturday

17.00  Se deschid ușile | Opening

17.00 – 19.00 DANTE – Instalatie pe verticală (audio-vizual si texte inedite) PMT/

17.00 – 19.00 DANTE – Vertical Art Installation (audio-visual and unpublished texts) PMT

17.00 – 19.00 Expoziție de steaguri – Iuliana Chelu PMT/

17.00 – 19.00 Flags exhibition – IulianaChelu PMT

17.30 – 19.00 Biblioteca Antitotalitară – George Piscoci Dănescu PMT/

17.30 – 19.00 Anti-totalitarian Library – George PiscociDănescu PMT

19.00 – 20.00 Cozmin Sime (concert) PVZ/

19.00 – 20.00 CozminSime (concert) PVZ

20.00 – 21.00 Cvartetul Intermezzo (concertPVZ/

20.00 – 21.00 Intermezzo Quartet (concertPVZ

21.00 – 22.00 „Viața și opiniile filozofice ale unei pisici”  – Florina Florian și Raluca Lupan PVZ/

21.00 – 22.00 “The life and philosophical views of a cat” – Florina Florian și RalucaLupan PVZ

22.00 – 22.30 R.O.G.V.A.I.V. sound sculpture PVZ/

22.00 – 22.30 R.O.G.V.A.I.V. sound sculpture PVZ

22.30 – 24.00 „Noosfera Titanic”  – Roberto Latini, teatrul Fortebraccio PVZ/

22.30 – 24.00 „Noosfera Titanic”  – Roberto Latini, Fortebraccio Theatre PVZ

24.00 – 1.30 Blues Effect Machine (concert) PVZ/

24.00 – 1.30 Blues Effect Machine (concert) PVZ

1.25 –             Film de autor: Sergio Leone PMT/

1.25 –             Sergio Leone Film Collection PMT

1.00 –             Scurt metraje PMT/

1.00 –             Short films PMT

Duminică | Sunday

9.00 – 11.00 DANTE – Instalatie pe verticală (audio-vizual si texte inedite)PMT/

9.00 – 11.00 DANTE – Vertical Art Installation (audio-visual and unpublished texts) PMT

11.00 – 13.00 Cafeaua de dimineață – Lounge cu Dj Invertmind PVZ/

11.00 – 13.00 Morning coffee – Lounge with Dj Invertmind PVZ

11.00 – 12.00 Workshop restaurare PVZ/

11.00 – 12.00 Restoration Workshop PVZ

12.00 – 13.00 Sonnenfeld – istoricul PVZ/

12.00 – 13.00 Sonnenfeld – the history PVZ

13.00 – 15.00 Film de autor: Sergio Leone PMT/

13.00 – 15.00 Sergio Leone Film Collection PMT

14.00 – 15.00 Scurt metraje PMT/

14.00 – 15.00 Short Films PMT

15.00 – 15.30 R.O.G.V.A.I.V. sound sculpture PVZ/

15.00 – 15.30 R.O.G.V.A.I.V. sound sculpture PVZ

15.30 – 16.00 Dezvelirea: instalație happening – Lucia Mărneanu, Vlad Iepure, Gabor Josie PMT/

15.30 – 16.00 Unveiling: installation happening – Lucia Mărneanu, VladIepure, Gabor Josie PMT

16.00 – 17.00 „Pasărea care nu e” – Raluca Mara PVZ/

16.00 – 17.00 “The Bird that Isn’t” – Raluca Mara PVZ

17.00 – 18.00 Cozmin Sime (concertPVZ/

17.00 – 18.00 Cozmin Sime (concertPVZ

18.00 Demolare/

18.00 Demolition

Instalația pe verticală e realizată cu contribuția artiștilor:

The contribution for the vertical art installation was made by the following artists:

Experiment. Teatru. Clandestin., Sebastian Bărbălan, Ieronim Moruț, Sergiu Savin, Andrei Ciurdărescu, Alina Staicu, Mira Maricaș, Raluca Avrămuț, Laura Ogruțan Prața, Anca Dănilă, Cristina Pecherle, Ioana Orțan, Diana Avrămuț, Steven Lew, Iuliana Chelu.

*Evenimente permanente– PMT| Ongoing events -PMT

**Evenimente provizorii – PVZ| Temporary events -PVZ

– în program pot interveni modificări| *changes may occur in the program


6 responses to “Program

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: